Interaktivní výstava pro děti i dospělé,
přijďte si zahrát a zároveň se něco dozvědět o časech za vlády Karla IV.
České Budějovice 14.5. 2016
Tisková zpráva Ateliéru Tvor
Budějovice ovládli dvořané Karla IV.
Přes 250 dětí se v průběhu víkendu vypravilo v Českých Budějovicích do doby Karla IV. Stalo se tak při příležitosti 700. let od jeho narození. Pro návštěvníky byly připraveny dílny, interaktivní výstavy, divadélko, nebo mohli poměřit své síly v soubojích. Program byl dětem k dispozici zdarma, podílel se na něm kraj, město a další partneři.
Největší nápor zažívalo Piaristické náměstí v průběhu sobotního dopoledne. Zájem byl o výrobu královských klenotů, zkoušky zručnosti s katapultem, nebo souboje pomocí speciálních palic. V průběhu dne se potom malí i velcí návštěvníci dostali i deskovým hrám, nebo znalostním soutěžím.
„Trochu jsme se obávali počasí, ale ukázalo se, že Karel IV. je jméno, které má obrovský zvuk, takže zájem byl úžasný. A nejzajímavější bylo, že přestože byl program orientován spíše na děti, většina dospělých při soutěžích, nebo kvízech neodolala,“ zhodnotila zájem Jihočechů o královské výročí Marie Ondřichová z pořádajícího výtvarného Atelieru TVOR.
Oproti rozsáhlým ceremoniím v Praze byly vzpomínkové akce na jihu Čech o něco skromnější. Malí návštěvníci si je navíc propojili i třeba s aktuálním Mistrovstvím světa v hokeji. „Korunu jsem si vyzdobil v českých barvách, protože to byl hlavní český král a šlo by v ní fandit,“ vysvětlil Lukáš Nerosil z Českých Budějovic. Finančně se na oslavách podílel kraj, město České Budějovice, a Nadace ČEZ. „Naše podpora je logická, na dědictví Karla IV. jsme všichni hrdí, tato akce navíc kombinuje vzdělávání dětí a kulturu, což jsou aspekty, které podporujeme dlouhodobě,“ vysvětlil podporu za Nadaci Petr Šuleř z temelínské jaderné elektrárny.
Stejný důvod měli i další partneři. Právě České Budějovice totiž historicky patřily mezi nejvýznamnější královská města Karla IV. Poprvé se zde po své korunovaci zastavil na jaře 1351, kdy Budějovice získaly řadu významných královských privilegií. O deset let později stál Otec vlasti za zásadní proměnou centra města, kdy mimo jiné nařídil zbourat domy stojící uprostřed hlavního náměstí a přestěhovat masné a pekařské krámy.
I přes ukončení oslav zůstane výstava v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí přístupná až do 30. září.
Pracovní list: Královské otázky
Projekt vznikl za podpory Krajského úřadu Jihočeského kraje, Statutárního města České Budějovice a Nadace ČEZ.—